Служба у справах дітей Чернігівської облдержадміністрації
Анонси
Діяльність закладів соціального захисту дітей

Назад

Діяльність закладів соціального захисту дітей Службі у справах дітей облдержадміністрації підпорядковані три центри соціально-психологічної реабілітації дітей (м. Чернігів, м. Ніжин та с. Хмільниця Чернігівського району), плановою ємністю 150 місць.Впродовж січня-грудня 2018 року необхідну допомогу в них отримали 375 дітей. Із загальної кількості дітей, які перебували у закладах:
- 271 – це діти із сімей, які опинились у складних життєвих обставинах; - 8 – з метою психолого-педагогічної корекції;
- 5 – у зв’язку з насильством або жорстоким поводженням;
- 91 – залишились без піклування батьків, або осіб, які їх замінюють. У цих закладах дітям надається не лише соціальна, психологічна, медична, правова та інші види допомоги, а здійснюється також психолого-педагогічна корекція та реабілітація з урахуванням їх індивідуальних потреб. З цією метою педагогічними працівниками застосовуються різні форми індивідуальної та групової роботи з дітьми.
Для підвищення ефективності реабілітаційного процесу в закладах, їх вихователями та практичними психологами широко використовують різноманітні засоби для сенсорного та емоційного розвитку, інноваційні технології роботи з дітьми, такі як пісочна терапія, ізотерапія, казкотерапія, музикотерапія, танцювальна терапія та ін. Реалізація потреб вихованців у розвитку творчих здібностей забезпечується через діяльність гуртків, серед яких: «ДоМіСолька», «Паперопластика», «Умілі ручки», «Вчись малюючи», «Творча майстерня» та інші.
Вихователі, практичні психологи та юрисконсульти закладів постійно проводять заняття, які спрямовані на формування правової освіти дітей, профілактика протиправних дій, скоєння правопорушень неповнолітніми. З метою попередження правопорушень серед неповнолітніх було організовано зустрічі з працівниками Національної поліції України та працівниками ювенальної превенції, які неодноразово проводили бесіди та заняття з дітьми.
Тематика групових заходів: заняття з елементами тренінгу «Як виховати успішну особистість», «Молодший підліток – який він?», «Щаслива родина – щаслива дитина», «Незручні діти», година спілкування «Моя дитина – підліток», «Сором’язливі та тривожні діти», «Як батьки можуть допомогти дитині вчитися», «Допоможи мені не боятися», «Особливості психологічного розвитку дітей дошкільного віку» тощо.
Для надання конфіденційної, анонімної психологічної допомоги дітям та їх батькам при Чернігівському центрі соціально-психологічної реабілітації дітей діє психологічна служба «Телефон довіри».
Консультантами психологічної служби надавались необхідні консультації, емоційна підтримка клієнтів, за необхідності здійснювалось перенаправлення до інших служб. Для надання необхідної соціально-психологічної допомоги дітям, без відриву їх від сімейного оточення, в Чернігівському на Ніжинському центрах соціально-психологічної реабілітації дітей відкриті групи денного перебування дітей, де у 2018 році отримували допомогу 4 дитини.

Службі у справах дітей облдержадміністрації підпорядковані три центри соціально-психологічної реабілітації дітей (м. Чернігів, м. Ніжин та  с. Хмільниця Чернігівського району), плановою ємністю 150 місць.
Впродовж січня-грудня 2016 року необхідну допомогу в них отримали 359 дітей.
Із загальної кількості дітей, які перебували у закладах:
- 244 – це діти із сімей, які опинились у складних життєвих обставинах;
- 52 – з метою психолого-педагогічної корекції;
- 5 – у зв’язку з насильством  або жорстоким поводженням;
- 52 – залишились без піклування батьків, або осіб, які їх замінюють;
- 5 – доставлені працівниками органів внутрішніх справ;
- 1 – самовільно залишили місце постійного проживання.
У цих закладах дітям надається не лише соціальна, психологічна, медична, правова та інші види допомоги, а здійснюється також психолого-педагогічна корекція та реабілітація з урахуванням їх індивідуальних потреб.
З цією метою педагогічними працівниками застосовуються різні форми індивідуальної та групової роботи з дітьми.
Для підвищення ефективності реабілітаційного процесу в закладах, їх вихователями та практичними психологами широко використовують різноманітні засоби для сенсорного та емоційного розвитку, інноваційні технології роботи з дітьми, такі як пісочна терапія, ізотерапія, казкотерапія, музикотерапія, танцювальна терапія та ін.
Реалізація потреб вихованців у розвитку творчих здібностей забезпечується через діяльність гуртків, серед яких: «ДоМіСолька», «Паперопластика», «Умілі ручки», «Вчись малюючи», «Творча майстерня» та інші.
Крім цього, в Чернігівському центрі соціально-психологічної реабілітації дітей запроваджено діяльність театральної студії «Надія», де впродовж року вихованці студії демонстрували вистави «Шкодуля-вередуля», «Жаднуля», «Муха-цокотуха», а також театралізовані дійства до Дня сміху та традиційних народних свят.
Для підвищення рівня батьківської компетенції з питань виховання та розвитку дітей, покращення стосунків між батьками та дітьми, налагодження емоційного та психологічного зв’язку між ними, психологами центрів використовуються групові та індивідуальні форми роботи з батьками.
У  2016 році індивідуальною профілактичною роботою охоплено 165 сімей, яким надано 429 консультацій з питань виховання дітей. Проведено також 17 групових занять, учасниками яких стали 50 осіб.
Тематика групових заходів: заняття з елементами тренінгу «Як виховати успішну особистість», «Молодший підліток – який він?», «Щаслива родина – щаслива дитина», «Незручні діти», година спілкування «Моя дитина – підліток», «Сором’язливі та тривожні діти», «Як батьки можуть допомогти дитині вчитися», «Допоможи мені не боятися», «Особливості психологічного розвитку дітей дошкільного віку» тощо.
Завдяки проведеній роботі, 174 дитини після проходження курсу реабілітації, були повернуті в сім’ї.

 З метою запровадження нових видів послуг, охоплення консультативною допомогою психологів більшої кількості дітей з 1 січня 2016 року в Чернігівському центрі соціально-психологічної реабілітації дітей діє психологічна служба «Телефон Довіри для дітей та батьків». За рік було прийнято 234 телефонні звернення.  

Консультантами психологічної служби надавались необхідні консультації, емоційна підтримка клієнтів, за необхідності здійснювалось перенаправлення до інших служб.
Для надання необхідної соціально-психологічної допомоги дітям, без відриву їх від сімейного оточення, в Чернігівському на Ніжинському центрах соціально-психологічної реабілітації дітей відкриті групи денного перебування дітей, де у 2016 році отримували допомогу 6 дітей.
Адміністрація та працівники Центрів сприяють влаштуванню дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до сімейних форм виховання.
З початку 2016 року право на виховання у сімейному оточенні (усиновлення, опіка, піклування, прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу) було забезпечено 60 вихованцям закладів, які мали статус дітей – сиріт або дітей, позбавлених піклування (13 –  усиновлено, 16 – влаштовані під опіку, 31 – до ПС або ДБСТ), проти 56 за 2015 рік. Зокрема, збільшилась кількість дітей, які усиновлені з цих закладів з 4 у 2015 р. до 13 у 2016, а також влаштованих до ПС/ДБСТ з 28 до 36.
Серед основних завдань центрів соціально-психологічної реабілітації дітей є сприяння в отриманні дітьми загальної середньої освіти.
Діти, які зараховані до груп тривалого (стаціонарного) перебування навчаються у загальноосвітніх навчальних закладах, розташованих поблизу центрів, або за індивідуальними навчальними програмами. Із загальної кількості дітей, які перебували впродовж 2016 року, 252 дитини, або 70,1 % шкільного віку.
За період перебування в закладі 11 дітей здобули  повну чи базову середню освіту, 2 дітей отримали сертифікати про проходження зовнішнього незалежного оцінювання, 3 – вибули на навчання до професійно-технічних закладів області.

Соціально-медична реабілітація вихованців передбачає проведення комплексу заходів, спрямованих на покращення здоров’я дітей, зокрема, проведення корекції психічного стану, забезпечення оздоровлення, проведення інформаційно-просвітницької роботи з питань здорового способу життя. 

Із загальної кількості дітей, 215 (59,8%) мали різні захворювання, у тому числі 6 інвалідність (3 дітям встановлено інвалідність під час перебування у закладі).
За час проходження курсу соціально-психологічної реабілітації:
- всі діти були консультовані фахівцями закладів охорони здоров’я (Чернігівська обласна дитяча лікарня, Чернігівська районна лікарня, Ніжинська міська лікарня ім. М. Галицького);
- 2 дітям, за сприяння центрів соціально-психологічної реабілітації дітей, проведено оперативне лікування;
- 133 - проліковані в умовах стаціонару закладів охорони здоров’я;
- 315 - отримували лікування  в умовах закладів.
Отримання оздоровчих та відпочинкових послуг в санаторіях «Зелений гай», «Пролісок», оздоровчому таборі «Електронік» організовано для 79 вихованців.
Вживались також заходи, спрямовані на соціально-правовий захист дітей, за участі працівників закладів:
- 2 дітей отримали паспорти;
- 33 - статус дитини, позбавленої батьківського піклування.
Щодо 17 дітей, фахівці закладів здійснювали представництво в суді у вирішенні питань про позбавлення батьків батьківських прав або відібрання у них дітей.

Назад